2008. május 15., csütörtök

Jake Shimabukuro és az ukulele

Jake Shimabukuro mestere az ukulele nevű hangszernek, ami egy igen nagy gitár, csakhát nem látszik mert Shimbukuro több, mint 5 méter magas.



Az ukulelét általában Hawaii zenéjével azonosítják, ahol a neve durva fordításban "ugróbolhát" jelent. Az 1880-as években alakult ki a portugál braguinha és a rajão keveréséből. 1879-ben három ember érkezett a Ravenscrag fedélzetén Portugáliából Hawaiira, Honoluluba, ahol az első ukulelekészítőkként lettek számontartva. Ők voltak Manuel Nunes, José do Espírito Santo, és Augusto Dias. Egyikük, Manuel Nunes szomszédja volt a híres ukulelejátékosnak, Bill Tapiának. Az első hangszerét neki adta el 1915-ben, 75 centért.

Az ukulelének négy főbb változata ismert (a kisebbtől a nagyobb felé haladva): szoprán (az eredeti méret), koncert, tenor (1920 óta) és bariton (az 1940-es évek vége óta). A tenor hangszeren a húrok néha duplázva vannak: hat húros (amikor az első és a harmadik húr van duplázva), vagy nyolc húros (amikor mind a négy húr duplázva van) változat ismert.

Az USA-ban a szoprán és a koncert ukulelék a C6 akkord szerint vannak hangolva, azaz G-C-E-A, a mélytől a magasig haladva, úgy, hogy a G egy oktávval meg van emelve, "beszúrva" ezzel az E és az A húr közé.

George Harrison élete utolsó éveiben nagyon érdeklődött az ukulele iránt. Mindig hordott magánál kettőt, hogy mindig legyen kivel játszania, még a zenész-producer Jeff Lynne-nel vagy Paul McCartney-val is. Egyéb híres emberek, akik játszottak ukulelén: Jimi Hendrix, Brian May, Neil Armstrong, Tony Blair és Elvis Presley.

Köszönet Miklósfalvi Petinek!

2008. április 22., kedd

Carlos Rubén Gómez: Dongó (Flight of Bumblebee)

Ilyen death metál szólót is ritkán hall az ember :)



"15 éves korom óta gitározok, most vagyok 58 éves. A Dongó (The flight of bumblebee)megtanulása 10 évig tartott fiziológiai technikával."

Hogy ez mit jelent, azt nem tudni, de mindenképp tapsot érdemel!

2008. április 19., szombat

Kényelmes gitáros pozitúrák

A mai első fecske egy fáradt utcazenész, aki még alvás közben is gyakorol.



Igazán kényelmesnek tűnik. A következő videón lévő srác pedig a kitartás példaképe lehetne. Hiába próbálják, nem lehet megállítani!



Remek kis show lehetne az ötletből, ha egy nagyzenekarban minden zenekari tag a plafonról lógna fejjel lefelé...

2008. április 17., csütörtök

Sztárok tojásban: The Mickey Mouse Club

A Mickey Mouse Club egy sokáig futó varieté műsor volt Amerikában. A Walt Disney Productions által fémjelzett sorozatot 1955-től láthatták az amerikai nézők. A műsor tinédzserekről szólt tinédzsereknek, ezért a szereplők folyamatosan változtak. A Miki Egér Klubbot az évek során többször felújították, újraformázták.

1989-ben is újra elővették a sorozatot, The All New Mickey Mouse Club névvel. Ebben a sorozatban több, később sztárrá vált pisis szerepelt, mint

Britney Spears,





Justin Timberlake,



ketten,



vagy Christina Aguilera…


2008. április 13., vasárnap

Dobszerkezet

Egy ötletes dobszerkó egyenesen a panamai tengerpartról:



Idézet az alkotótól:

"A dobot a panamai tengerparton készítettem el, a pörgő tálcára erősített üvegkupakokból áll, a lábdob meg boxeralsókkal megoldott rugózású... Nem tudom ott van-e még..."

2008. április 11., péntek

Benny Benassi - Who's Your Daddy

Na ezt a zenét se raktam volna be, ha nem lenne ennyire érdekes a klippje...



Ez kell a népnek!

2008. április 9., szerda

Freakin' Brothers

A mai menü: tojásos billentyű...



A videó a Viva Variety-ről való, és fake. Az egyik srác Tom Lennon, aki most a Reno 911 című komédiában szerepel. Valójában nem a tojással verik a billentyűzetet... Ettől függetlenül tréfás videó, köszönet érte Szabolcsnak!

2008. április 8., kedd

Szép nóta!

Egy remek versenyző a Britain's Got Talent című média trutymóból, természetesen fake, de az eredeti sem lehet sokkal jobb...

2008. április 7., hétfő

They're Taking the Hobbits to Isengard!

Erwin Beekveld Gyűrűk Ura feldolgozása elég gyorsan elterjedt a videómegosztókon, a srác azóta kiadta saját cd-jét is...



Nem szeretem a house-t, de ez valóban tréfásra sikeredett! Most már csak azt szeretném tudni, hogy hová vitték a hobbitokat?

2008. április 5., szombat

Animusic, avagy hogyan is néz ki a MIDI

A Wayne Lytle által alapított, new york-i székhelyű Animusic a MIDI 3D-s vitualizációjára specializálódott amerikai cég. Kezdetben a Visual Music nevet viselték, amit 1995-ben változtattak a populárisabb Animusic-ra.

Az Animusic meglepő módon a kompjúter-animációi miatt lett híres, melyeken minden MIDI hanghoz tartozik valamilyen vizuális esemény.

Először az animációkat készítik el, ezután a programnak bemenetként adott bármilyen (adott számú sávnál kevesebbet tartalmazó) MIDI zene megjeleníthető.

Az eddig elkészített animációkat láthatjátok alább.

Resonant Chamber from Animusic 1.



Harmonic Voltage from Animusic 1.



Beyond the walls from Animusic 1.



Acoustic Curves from Animusic 1.



Pipe Dream from Animusic 1.



Drum Machine from Animusic 1.



Aqua Harp from Animusic 1.



Stick Figures from Animusic 1.



Future Retro from Animusic 1.



Laser Show from Animusic 1.



Starship Groove from Animusic 2.



Pogo Sticks from Animusic 2.



Cathedral Pictures from Animusic 2.



Pipe Dream 2 from Animusic 2.



Fiber Bundles from Animusic 2.



Gyro Drums from Animusic 2.



Heavy Light from Animusic 2.


2008. április 4., péntek

A kínai szemérmetlen hegyi-népdal trió

A kínai Yahoo alapján a következő népi együttes a 山歌三人 névvel büszkélkedhet, melynek jelentése "A szemérmetlen hegyi-népdal trió"...



A szöveg nagyjából arról szól, hogy sok a lyuk az alsógatyán, de a kiscsaj segít megfoltozni, ha a srác elkíséri a hotelbe…



Gratulálunk annak, aki végig bírta hallgatni. Yohaha!

2008. április 3., csütörtök

A didgeridoo

Hallgassátok meg Bruce Burrngupurrngu Wunungmurra legidősebb fiát, Wambanát (nem vicc, tényleg ez a neve), a professzionális didgeridoo játékost, akinek tudása évszazadok óta apáról fiúra száll...



A didgeridoo (didzseridu) az észak-ausztráliai őslakosok fúvós hangszere. Bár leggyakrabban fából készül, megszólaltatásának módja miatt hangszertani besorolása szerint mégis a rézfúvós hangszerek családjába tartozik.

Hagyományosan a didgeridoo a termeszek által kivájt eukaliptusz fatörzsből vagy ágból készül. Ürege általában kónikus („kúpszerű”), azaz a befúvás helyén kisebb keresztmetszetű, mint az alsó végén. A befúvó rész peremére gyakran méhviaszt tesznek, melynek segítségével a játékos a rést a saját szájához tudja igazítani. Felületét gyakran festéssel díszítik.



Újabban gyakran készítik a hangszert „szendvics”-módszerrel, vagyis két megfelelően kivájt fadarabból ragasztják össze. Készíthetik még nádból, vagy akár műanyagból is. A mai nyugati zenekari zenélés igényeinek megfelelően akár játék közben hangolható változata is van, itt a hangszer hosszúsága teleszkópszerű toldalékkal változtatható.

Alapvetően hasonló a trombitán stb. való játékhoz. A zenész a hangszer szűkebb keresztmetszetű végét összeszorított ajkaihoz illeszti, miközben levegőt présel át közöttük (mint mikor a gyerekek autóval játszanak, és közben berregnek). Az ajkak rezgésbe jönnek, periodikus nyomásingadozást előidézve, a cső mint rezonátor visszahat rájuk, ugyanakkor felerősíti rezgésük bizonyos összetevőit. A termeszek által rágott szabálytalan, nagyjából kúpszerű furat miatt a cső által felerősített részhangok nem felelnek meg teljesen a felhangsornak, de ezt nem tekintik hátránynak, sőt ettől lesz érdekesebb, gazdagabb a hangzása.



A hangszert a körlégzés révén megszakítás nélkül lehet megszólaltatni akár órákon keresztül is. Mivel nagyon kis mennyiségű levegő is elég a hangkeltésre, megoldható, hogy a gyors, orron át történő levegővétel alatt a szájüregben tartalékolt levegőt használják a megfúvásra. A hangszer ezáltal monoton, burdonszerű hangot ad ki, de hangzása többféle módon gazdagítható, variálható:

* az ajkak feszességének, a befúvás erősségének változtatásával a cső különböző rezonanciáit, hangmagasságait lehet előcsalni
* a szájüreg térfogatának változtatásával, a nyelv áthelyezésével a dorombhoz hasonló módon lehet a száj rezonanciájával részhangokat kiemelni, dallamot létrehozni
* a levegő adagolásával, a rekeszizom lökéseivel lehet ritmusokat kiemelni
* énekléssel is lehet a hangzást gazdagítani, különösen izgalmas hatást kelt, ha az alaphangtól csak kis mértékben eltérő énekhanggal akusztikai lebegést idéznek elő.



Fújják ám, és szerintem szívni is szoktak...

2008. április 2., szerda

Hardcore kisfiú

A következő videón láthatóü kisfiú 3 éves. Testvére elmondása alapján (ő készítette a videót, és kommentjével együtt tette fel a youtube-ra) nem szenved betegségben (pl.autizmus), csak túlcsordul az energiája. A felvétel egy óvodai ünnepségen készült.



Mindenesetre jó kis hardcore énekes válhat belőle, remek kiállással.

2008. április 1., kedd

Bianca Ryan, a 11 éves megasztár

Az amerikai NBC csatorna "America's Got Talent" címû tehetségkutató mûsorát hihetetlen hangjával a 11 éves Bianca Ryan nyerte.

Felvétel az elődöntőből:



A győztes dal:



Az eredményhirdetés:



A dicsõség mellé 1 millió dollár is járt, én tuti nem bőgtem volna.

2008. március 31., hétfő

A dob ember

Ha nincs dobszerkó a kéznél, jól jöhet egy barát...



Milyen szépen szól a pofon. :)

2008. március 29., szombat

Creepy V egytagú zenekara

Egy amerikai rádió élő adásában (WEFT Champign Illinois) játszott zenekar helyett a következő videón látható srác. Lehet, hogy ez lesz a punk új hulláma...?



Minden esetre jobban nyomja, mint a punk brigádok többsége, szép munka!

2008. március 28., péntek

Tallan Latz a világ legfiatalabb blues gitárosa

Tallan Noble Latz (a "T-Man") 1999 szeptember 22-én született. Most 8 éves, és úgy tűnik híres zenész lesz belőle...



3 évesen kapott egy dob felszerelést, majd 4 évesen egy pici akusztikus gitárt, amin egyszer csak elkezdett játszani. 5 évesen húsvétra már egy elektromos gitárt kért, miután látott egy videót Joe Satrianiról. Távirányítós csónak, bicikli és gitár közül választott... Szülei egyetlen kikötése az volt, hogyha megveszik a gitárt, akkor Tallan-nek gitárórákat kell vennie, és gyakorolnia kell.

Nem kellett sokat noszogatni, naponta 2-3 órát gyakorol, és több gitártanárhoz is jár. Azon dolgozik, hogy a legjobb legyen...

Tallan azóta megöregedett, már 8 éves (a tejfogai is kezdenek kihullani). Több fesztiválon is játszott már, volt hogy több ezer ember előtt.

A kiscsávó kedvenc zenészei, akik hatással voltak rá: Stevie Ray Vaughan, Jimi Hendrix, Joe Bonamassa, Walter Trout, BB King, Buddy Guy, Joe Satriani, Steve Vai, Steve Miller, Eric Johnson, Led Zeppelin, Bon Jovi, Derek Trucks, Rush, Keith Urban, Craig Young, Collective Soul, Bach, Beethoven de a lista folytatódik...



Tallan több cég, a Curt Mangan Strings, Morley Guitar, Laney és a Dean Guitars reklámarca is.

Jelenleg néhány vén arccal nyomul a T-Man’s Blues Project nevű formációjával. (Forrás: http://www.pbase.com/soulfulimpressions/tallan_latz).



Nem ügyetlen a srác, csak kár, hogy ilyen öreg...

2008. március 27., csütörtök

Alibi Vs Rockefeller: Sexual Healing

Egy érdekes koreográfia kétféle zenére, ugyanazokkal az unalmas szereplőkkel...






Engem meggyógyított...

2008. március 26., szerda

Kunal Sen és egytagú zenekara

Ismét egy remek videóvágást láthatunk, Michel Gondry hatására egy Kunal Sen nevű skac készítette el saját nótájához, a "The Crazy Dice"-hoz ezt az ötletes videóklippet:



Elmondása szerint 10 napig tartottak a felvételek, a keverés tovább... Megérte, nekem a muzsika is bejön!

2008. március 25., kedd

Professor Gizmo (Gary A. Krueger)

Professor Gizmo zenéjével és produkciójával mindenképpen előkelő helyet érdemel itt.



Professor Gizmo one-man-band plays The Saint Louis Blues on The Lonesome Pine Special, "One Man Band Spectacular" 1991.



Professor Gizmo 2007-ben, Berkeley egyik sétálló utcáján zenélt, a "The stars and stripes forever"-t játsza el.



A "The Tiger Rag" című nótát adja elő a következő videón:




Gary A. Krueger 1968 óta tanít Wisconsin-ban. Több díjat is kapott pedagógusi tevékenységéért. A következő videón a tanárbácsi látható.



Gratulálunk neki!

2008. március 24., hétfő

Az utolsó duett a Földön...

A jövőben a zene marad az egyetlen érték a Földön...



Szegény zombik...

2008. március 23., vasárnap

Yngwie Malmsteen

Yngwie Johann Malmsteen (születési neve: Lars Johan Yngve Lannerbäck) svéd származású gitáros. 1963-ban született Stockholmban. Már kis gyermekként elkezdett gitározni tanulni, melyben főleg Jimi Hendrix és Ritchie Blackmore zenéje inspirálta. Gitártanárhoz sosem járt. Gimnazista évei alatt sok botrányba keveredett, melyet valószínűleg a szülei válása okozta lelki törés táplált. 18 éves koráig számos együttesben játszott, melyek közül mára az Alcatrazz nevű banda maradt ismertebb a rajongók körében. A zenész 18 évesen – a svéd popzene-ipar okozta frusztrációt megelégelve – az USÁ-ba ment, és ott próbált szerencsét. A 80-as évek során felépítette a klasszikus elemekkel díszített heavy metal stílusát. Az első négy albuma az eladott példányszámot tekintve benne volt az amerikai toplista első 100-ában.



Legnagyobb példaképe Paganini volt, a leggyakrabban használt harmónikus dúr, mól, fríg és eol skáláit is tőle tanulta. Malmsteen-ra jelentős hatást gyakorolt még a Rainbow, a Deep Purple, Jimi Hendrix, Johann Sebastian és Bach zenéje.

Yngwie Malmsteen számos együttesben játszott az elmúlt húsz évben, legjellemzőbb azonban szólóprojektje az Yngwie Malmsteen's Rising Force keretében.

1988-ban a Fender kiadta a Malmsteen signature Stratocastert. Eric Claptonnal ők lettek az elsők, akik ebben a megtiszteltetésben részesültek.

1989-ben autóbalesetet szenvedett, Jaguar XKE kocsijával fának csapódott. Egy hétig kómában feküdt, eközben otthon édesanyja rákban elhunyt.

2000-ben leszokott a dohányzásról, és abbahagyta az ivást is. Megházasodott, és gyermeke született, akit Antonio Vivaldi után Antonio-nak nevezett el.

Az elmúlt években (pl. 2003-ban) Malmsteen a G3 projekt keretein belül Joe Satriani-val és Steve Vai-jal turnézott együtt.

Következzen egy koncertfelvétel, melyen egyik híres számát, a Black star-t játsza:



Ugyanezt a nótát Malmsteen átírta színfónikus zenekarra is. A Black star japán orkesztra előadásában:



Végül egy közös szám a nagyzenekarral, melyet szintén Malmsteen ültetett át nagyzenekarra.



Meghalt Jimi Hendrix, megszületett Malmsteen...

2008. március 22., szombat

1 ember, 22 hangszer

A 7 részeges este (Seven drunken nights) című nótát játsza el 22 hangszeren a következő videón egy nevét eltitkoló svéd srác.



A hangolás kimaradt, de azért szeretjük!

2008. március 21., péntek

Zongorista állatok

Norát kiscicaként adoptálták 2004-ben. New Yorkban, egy macskamenhelyről vitte el egy zenész család. Miután megszokta új lakhelyét, különös érdeklődéssel figyelte Betty zongoraleckéit, amit tanítványainak tartott. Egy napon (1 éves volt ekkor) a cica felugrott a zongoraszékre, és elkezdte játszani Bach d-moll toccatáját. Na jó, csak hangokat össze-vissza, de azóta is naponta odatelepszik a zongorához, és szorgalmasan gyakorol. A gyakorlás meg is hozta a várt sikert: jó pénzért bármelyik barom megveheti Norah interneten is fellelhető CD-jét...



A következő ismeretlen Cocker spániel szerintem tehetségesebb Noránál, Mozartot megszégyenítő érzékiséggel üt le minden egyes hangot.



Az utolsó videó szemlélteti, hogy a hörcsögöket igen nehéz rávenni a zongorázásra, ne is próbálkozzatok vele...! Hehe...

2008. március 20., csütörtök

Hydraulophone (hidraulofón) hangszerek

A hidraulofón a hangszerek azon csoportjának gyűjtőneve, amelyek valamilyen folyadékkal (általában vízzel) való kontaktus folytán szólalnak meg. Általában ugyanezzel a folyadékkal van kontaktusban a zenész is.

Tekintsétek és hallgassátok meg a House of the Rising Sun-t két amerikai srác előadásában, akik az ontario-i Science Centre-ben muzsikálnak egy hidraulofónon.



Következzen Ryan Janzen szvitje hidraulofónra. A felvétel víz alatti kamerával készült, látszik is, ahogy a srác pajkos módszerrel próbálja meg a kameramant lespriccelni :)



Végül egy igen veszélyes felhasználása a hangszernek. Kíváncsi lettem volna a felvétel végére, ahogy szomorú nótát játszanak a süllyedő hajón...



Éredekességképp a hangszerek csoportjai:

1. Gaiafon (föld/szilárd)
1.1 Kordofon - húros hangszerek
- vonóval (hegedű, brácsa, cselló, nagybőgő, viola da gamba)
(tromba marina, tekerőlant (igen, ez is vonós, csak kerek a vonója))
- pengetéssel (gitár, lant, hárfa, citera, pszaltérium, koto)
(virginál, spinett, csembaló)
- ütéssel (ütőgardon, cimbalom, zongora)
- széllel (eolhárfa)
1.2 Membranofon - keretbe feszített hártya rezgésével működő hangszerek
(dobok, köcsögduda)
1.3 Idiofon - szilárd testek rezgésével működő hangszerek
(xilofon, marimba, metallofon, vibrafon, cseleszta, harangjáték, cintányér, tikfa, kereplő, litofon, üvegharmonika)

2. Hidraulofón (víz/folyadék): sound produced by matter in its liquid state; instrument itself may be played underwater or played in a surrounding medium of air, with water supplied only to the internal workings of the instrument:

3. Aerofon (levegő/gáz): levegő vagy gáz rezgésével működő hangszerek
- ajaksípos
- - nyitott (furulya, fuvola, tilinkó, az orgona nyitott sípjai)
- - fedett (pánsíp, dugattyús furulya, az orgona fedett sípjai)
- rezgőnyelves
- - szimpla nád (nádsíp, klarinét, saxophon)
- - dupla nád (töröksíp, oboa, fagott)
- - rácsapó fémnyelv (orgona nyelvregiszterek)
- - átcsapó fémnyelv (harmonika, harmonium)

4. Elektrofon - olyan szerkentyűk, amelyek elektronikai módszerekkel állítanak elő hangfrekvenciás jeleket. Kb. az 1920-as évektől léteznek, sokféle elven működtek, de napjainkra szinte csak a digitális technikán alapuló szintetizátorok maradtak versenyben.

A fizikusok szerint a jövőben megjelenhet a plazmafón (tűzzel), vagy az ionofón (ionokkal) megszólaltatott hangszer csoport is. Hmmm...

2008. március 19., szerda

Smith Pásztor

Pastor Smith televízió adását milliók nézik minden héten...



Érdemes megtekinteni a honlapjukat... Ilyen egy igazi baptista sztár Amerikában: http://www.greatertravelersrest.org/

2008. március 18., kedd

Stefan Joubert

Bámulatos tepping technika a londoni Covent Garden-ből Stefan Joubert előadásában.



Stefan Joubert különleges gitárjátéka futótűzként terjedt el az interneten. Mindkét kezével teppingel (hangokat képez a gitárhúrra ütve), mellyel olyan hatást ér el, mintha többen gitároznának egyszerre.



További derekas mutatvány az előadótól:



Minden elismerésünk az övé!

2008. március 17., hétfő

Hip Hop hegedű - Paul Dateh

Ha valaki azt mondja hegedű, valószínűleg mindenkinek a hip-hop jut eszébe. Paul Dateh és Inka One összefogtak, és nem sokkal később a műfaj egyik legismertebb képviselőjévé váltak...



Paul Dateh 4 éves korában kezdett hegedülni, ekkor úgy tűnt, hogy jövője sziklaszilárdan a klasszikus zene. Ez így is volt addig, míg fel nem vették a University of Southern California’s Thornton School of Music egyetemre, ahol a hegedülés mellett jazz-t kezdett tanulni. A többiek nem nagyon értették, hogy 14 év klasszikus zene tanulás után miért fordul egy merőben más szemléletű műfaj felé, de Daleth több akart lenni, mint egy olyan zenész, aki csak klasszikus zenét játszik...

Mára úgy tűnik, hogy elérte célját: díjnyertes zenész és komponista, mind a mainstream, mind az underground hip-hop mozgalmak jól ismerik.



Én nem vagyok oda annyira érte, de úgy tűnik jobban gerjednek rá a csajok, mint Paganinire...

2008. március 16., vasárnap

This is Spartaaaaa!!!

Érdekes feldolgozásai a 300 című film hírhedt mondatának...



"This is Spartaaaaa!!!"



Ez őrület!!!

2008. március 15., szombat

Mell-tánc

Igen tanulságos a következő videóklipp, a szerzőt sajnos nem ismerem...



Igazán érdekes...

2008. március 14., péntek

ReacTable

Érdekes kis hangszer a jövőből, neve reacTable. Magyar neve legyen ReagÁllvány.



A reacTable egy high-tech elektro-akusztikus hangszer, melyen egyszerre többen is játszhatnak. Az eszköz egy átlátszó "állvány", amire különböző tárgyakat helyezve a hangszer különböző hangon szólal meg. Az átlátszó állvány alatti kamera figyeli az adott objektumok mozgását, alakját. A tárgyak nem rendelkeznek elektronikával, csak a mozgásuk, felületük, alakjuk szolgál bemenő adatként a midi szintetizátor számára.



A vizuális effektekért egy projektor felel, mely a kamera mellett helyezkedik el, és az adott objektumokhoz és hangokhoz különböző hullámokat, effekteket társít.

Valószínűleg Björk az első zenész, aki felhasználta a hangszert, 2007-es turnéján több számot is a reagállvánnyal szólaltatott meg, többek közt a Declare Independence-t.


2008. március 13., csütörtök

Mikrofonpróba, egy... kettő...

Biztos éhezett szegény... :)



A videó valóban megtörtént eseményt mutat be. Egy német buliban történt, hogy a szegény énekes bácsinak lenyomták a torkán a mikrofont... Habár nekem se tetszett az előadás, azért ez kicsit drasztikus módszer. A csóka életben maradt.

2008. március 12., szerda

Virtuális szimfónikus kórus

Furcsa jövőkép a zenében, bármit elénekel a következő kórus-hangminta program (East West Symphonic Choirs). Bármit beírhatsz, a program legenerálja a megfelelő hangokat, a megfelelő hangmagassággal. Ott tartunk, hogyha kórusra ír zenét egy zeneszerző, már kórus sem kell hozzá...



A következő videón látható srác is használja az előbbi programot, elég ügyesen.



A jó csajokat úgysem tudják pótolni, jobb az igazi kórus (ha van benne jó csaj...)!

2008. március 11., kedd

Giga sztárok

Kedves, okos kislány énekel a dán tehetségkutató show-n:



Mr. Herman produkciója, Madonna sem tudná jobban előadni!



Mark afrikai dallammal próbálkozik:



Bennie az I'll be there for you Bon Jovi nótát adja elő olyan romantikusan, hogy a bitek párzani kezdenek a winchesteren...



Végül egy rövid össeállítás egy másik tehetségkutatóról:



Valljuk be, nem sokkal rosszabbak, mint néhány mai "sztár"...

2008. március 10., hétfő

Macarron Chacarron

Remek dallam, jó szöveg!



"...ooohuuu yehaaa ... sea.. sou.. jhonn macarron.. yeah macarron nooon
Chacarron, Chacaron, Chacarron, Chacarron, ualuealuealeuale ualuelaelaellalea, alsualsualualauusualulus, alsualsualualauusualulus

refrén
Chacarron, Chacarron, aliluliron, Chacarron, Chacarron, aliluliron Chacarron, n', aliluliron, Chacarron, Chacarron, aliluliron

ualuealuealeuale ualuelaelaellalea, alsualsualualauusualulus alsualsualualauusualulus
ualuealuealeuale ualuelaelaellalea, alsualsualualauusualulus alsualsualualauusualulus..."

A nóta két panamai zenész szüleménye, Rodney Clark, "El Chombo" és Andy De La Cruz vette fel 2006-ban. A szöveg értelmetlen zagyvaság, eredetileg csak azért énekelte fel így a srác, hogy szöveget írhassanak a dallamra, de aztán megtetszett nekik ez a verzió, és így hagyták.

A számot persze felkapta az internet szele, és megannyi feldolgozás látott napvilágot...



A nép meg zabálja... Brávó!

2008. március 9., vasárnap

Arab-magyar nyelvrokonság

Ólló!

Üveg zene

Mire is jók a poharak? Egyből az iváson jár az eszetek? Ahelyett, hogy inkább addig dörzsölnétek a poharat, amíg nem zenél!



A következő videón Vera Meyer-t láthatjátok, ahogy 2005 júliusában a boston-i Harvard Square-en üveg harmónikán játszik. A hangszer Benjamin Franklin agyszüleménye, de a hangszer megalkotása után hamar betiltották, mert elterjedt, hogy a hallgató megőrülhet tőle. Csak fél füllel hallgassátok!



Profi zenészek adják elő Edward Grieg szerzeményét. A Peer Gynt poharakon:



Végül következzen Hannah, a legprofibb üveg-zenész!

2008. március 8., szombat

Zenélő Pixar robotok

Tanulságos mese...



Azt sajnálom csak, hogy a diszkós robot életben maradt.

2008. március 7., péntek

99 szó...

Remek klipp!



Ezekhez nekem is lenne néhány szavam...

2008. március 6., csütörtök

Wally Eastwood

Willy Eastwood egy olyan amerikai családban született, ahol 6 generáció óta mindenki trapéz artista volt... Születése után ez a hagyomány megszakadt: Wally eldöntötte, hogy inkább a földön marad, mert tériszonya volt. Zsonglőr lett belőle...



Wally több nemzetközi tehetségkutatón győzött. Miközben 5 országban lépett fel, sokoldalú előadóművésszé nőtte ki magát. Mostanában a legnagyobb Los Angeles-i showkban szerepel, mellette a világ minden tájára eljut bámulatos produkcióival.

Így kell 5 ezer forintos szintetizátorral sztárrrá válni... Ügyes!

2008. március 5., szerda

Énekes madarak

A papagájok nem csak beszélni tudnak...



A következő énekes madárka neve Pancho:



Jó fejek...

2008. március 4., kedd

Victor Lemonte Wooten

Victor Lemonte Wooten 1964 szeptember 11-én született. Virtuóz játékáról hires, elismert zenész és komponista. 3-szor nyerte meg az amerikai Bass Player Magazine “Év Basszusgitárosa” díját, ő az első, aki többször is ebben a megtiszteltetésben részesült.



Virgianiában született, 2 évesen a bátyja, Regi tanította meg basszusgitáron játszani, 4 évesen már egyszerűbb basszus témákat pengetett. A The Wooten Brothers banda (Regi, Rudy, Roy, Joseph és Victor) a 70-es években bejárták Williamsburgot, Virginiát. Miután 1988-ban Nashville-be költözött, a blues és soul énekes Jonell Mossel azonnal elhívta a bandájába. Egy évvel később a banjo mester Béla Fleck-hez szerződött a szintetizátoron és harmonikán zenélő Howard Levy-vel, és testvérével Roy Wooten-nel. Zenekaruk a Béla Fleck and the Flecktones ismertté vált jazz, funky és és blues elemkből táplálkozó jellegzetes muzsikájukkal.

Wooten több fúzió és progresszív zenekar tagja, többek közt a Bass Extremes-ben (Steve Bailey, Derico Watson, Oteil Burbridge), a Vital Tech Tones-ban (Scott Henderson és Steve Smith), az Indian jazz fúzió gitárossal Guitar Prasannal, és az "Extraction" trio-val (Greg Howe és Dennis Chambers) húzza a talp alá valót.



Victor jelenleg sokat turnézik Béla Fleck and the Flecktones-szal. Székhelye Nashville, ahol 4 gyermekével és feleségével éli vidám életét.

2008. március 3., hétfő

Őrült hangszer: a daxofon (daxophone)

A daxofon (daxophone) Hans Reichel találmánya, és szerinte drágasága a dörzsöléses idiofon hangszercsoportba tartozik.



Vékony falapokból áll, amik egy fa tömbhöz vannak erősítve, mely általában 3 lábon áll és egy vagy több mikrofon van ráerősítve.Általában vonóval szólaltatják meg, de lehet ütni vagy egyszerűen csak húzni… A sokféle emberszerű hang típusa a hangszer formájától, a fa fajtájától, a hajlítás helyétől és a különálló fa blokk, a „dax” helyétől függ.



Reichel lejegyezte a konstrukcióü tervét oly móüdon, hogy egy faragásban képzettebb személy is meg tudja otthon csinálni. A tervek lehívhatók a honlapjáról.



Nekem is kell egy daxofon, megyek faragni!

2008. március 2., vasárnap

Michel Lauzière

Michel Lauzière egy kanadai humorista, aki leginkább bizarr performanszairól ismert. 1989-ben kezdte karrierjét, azóta több, mint 1 billió ember látta műsorait a világ 5 kontinensén.



45 ország 400 városában lépett fel, többek közt Hong-Kong, Tokyo, Szingapúr, Buenos Aires, Santiago de Chile, Lima, Bogota, Caracas, Mexico város, Miami, New-York, Las Vegas, Los Angeles, Toronto, Montreal, Párizs, London, Róma, Milan, Monte-Carlo, Madrid, Barcelona, Seville, Marrakech, Liszabon, Amszterdam, Brüsszel, Berlin, Münich, Oslo, Innsbruck, Zürich, Vienna, Budapest, Athén, Dubai, Isztanbul is meghívta már.

Egyik leghíresebb performansza volt, amikor Mozart 40. szinfóniájának részletét játszotta el vízzel töltött üvegek és a görkorcsolyája segítségével.



Szép munka!

2008. március 1., szombat

Stringfever

Az angol Stringfever nevű vonós kvártett elég egyedien adja elő nótáit. Látszik rajtuk, hogyha viccről van szó, akkor nem viccelnek.

A zene története 5 percben:



Ravel Boleroja, családias hangulatban:



Csak így tovább srácok, még néhány tréfa, és kacagni fogunk!

2008. február 29., péntek

Natalia Paruz a fűrészes

Egyenesen New Yorkból kaptam levelet a hölgy zenei producerétől, hogy tegyem már be a blogomba a Natalia-t (a blog angolul is megjelenik). Legyen hát:



A hölgy olyan zenekarokkal játszott már, mint a Zubin Mehta vezette Israel Philharmonic Orchestra, vagy a Royal Air Moroccan Symphony Orchestra...

Szerepelt több tévécsatornán is, mint a FOX (Good Day New York), ABC (Good Morning America), MTV (Andy Milonakis Show), VH1 (Behind the Music), History Channel (Tool Box). Natalia fűrészelése hallatszik El Carnaval Sodoma/Arthuro Ripstein és az American Carny film zenéiben is. Többször lépett fel rádiókban is (NPR (A Prairie Home Companion), XM Satelite Radio & WBAI).

Nataliának üdvözletét küldte a new york-i tanács és szenátus, és becsületérmet kapott Párizsból. Ez helyénvaló, én biztos nem mernék fűrészen hegedűlni.

Jobb, mint kivágni a fákat, de ha sokáig kellene hallgatnom, valószínűleg lekaparnám a falról a vakolatot. Greenpeace aktivistaként viszont hihetetlen karriert futhatna be. Azért nem rossz, gratulálunk.

2008. február 28., csütörtök

Robot zene

A japán autógyár trombitázó robotot mutatott be a közönségnek:



A Sony és a Honda is készít robotokat, hogy fitogtassák hihetetlen mérnöki képességüket.

Ez a Toyota robot 120 cm magas,és nem kapott még nevet a konkurencia robotharcosaival ellentétben. A gyártó csak néhány részletet árult el a technológiáról, és nem árulta el, hogy mennyi ideig tartott a robot elkészítése. A robotnak jelenleg nevet keresnek, és nincs még információ arról, hogy a jövőben lehet-e majd bérelni vagy megvásárolni. "Biztos vagyok benne, hogy ez a robot lesz a Toyota technológiájának szimbóluma"-nyilatkozta Fujio Cho, a Toyota elnöke.

Japánban a cégek egymással versenyezve fejlesztik robotjaikat, kb. 4,5 billiárd dollár értékben. A rivális Honda Asimo-t, a sétáló robotot mutatatta be. A kisöreg az USA-ban, Németországban, Csehországban, Franciaországban, és Írországban is túrázgatott. A Sony sem hagyta annyiban, ő az éneklő és táncoló Qrio-t mutatta be, ami (aki?) 14 méter/perces gyorsasággal képes kocogni.



A Toyota 2007 december 6-án bemutatta a trombitázó robot haverját, a hegedülő robotot, ő már 152 cm magasra nőtt.



Nem kell robotzene, szerintem kapja be a fogaskerék, az összes zenész robotot!

2008. február 27., szerda

Manualisták, avagy kakafónia kéz dúrban

Minek hangszer, ha a kezünkből ilyen gyönyörű hangokat lehet kicsikarni?

Elvis Presley most büszke lenne:



Gerry (Jerry) Phillips kézzenész. 9 évesen tanult meg dallamot fingani a kezével, 39 éve mélyíti bámulatos tudását. Nem fogjátok elhinni, de 47 éves.



Gyönyörű dallam, csak gratulálni tudunk hozzá!

2008. február 26., kedd

Threadmills

Jó kis koreográfia a Threadmills-től.



Ha a zene nem is észveszejtő, a klipphez gratuláció!

2008. február 25., hétfő

Michel Petrucciani, In Memoriam

A 4 éves kis Michel egyszer látta Duke Ellington- t a tévében: " én is egy ilyen hangszert szeretnék" mondta apjának aki rögtön vett is neki egy játékzongorát.



A fiú szétverte a játékszert, mondván: "egy igazi zongorát akarok!". A Francia-szicíliai származású jazz-zenész, Michel Petrucciani már korán tudta, hogy mit szeretne. Akaratával, kitartásával az egész világot meghódította.

A nemzetközi jazz-körökben "Petruche" (ahogy barátai hívtàk) már fiatal korában ismert volt. Olyan nevezetes zenészekkel muzsikált, mint Dizzy Gillespie, Stephan Grappelli vagy Charlie Haden.

Rendszeres vendége volt többek között a híres Montreaux-i Jazz fesztiválnak is. Több mint 30 lemezen működött közre, amelyekből egynéhány Bestseller lett.

Barátai szerint, Petrucciani vidám, boldog ember volt, annak ellenére, hogy születése óta üvegcsont betegségben szenvedett.



Ez a betegség gátolja a növekedést, Petrucciani csupán 1 méter magas és testsúlya 30 kilogramm volt. Mivel lábai nem érték el a zongora pedálját, édesapja egy szerkezetet barkácsolt neki, amivel egészségesebb bal lábával kezelni tudta a hangszert. Később a híres Steinway & sons zongoracég készített neki egy speciális pedált, amit minden zongorára rá lehetett csavarni.

Betegsége ellenére már négy éves korában zongorázni kezdett. Eleinte a család együttesében dobolt. Apja gitárt, testvére Basszusgitárt játszott. Itt szerette meg a jazz zenét. Először klasszikus zenét tanult, később mindinkább áttért a Jazz-re.

16 éves korában megjelent első lemeze "Flash" név alatt. Négy évvel később az USA-ba ment, ahol Charles Lloyd és Bill Evans zenei befolyása alá került. Petrucciani volt az elsö francia, akit a híres EMI lemezkiadó szerződés alá vett. Néhány lemezéből több mint 100 000 darabot is eladott, ami a jazz körökben fantasztikusnak számit. Lemezfelvételei mellett rengeteget játszott élőben is, itt lehetett az igazi Petruccianit megismerni.

1998 December végén "Petruche" komolyan megbetegedett és korházba szállítása után,1999 Január 6.-án tüdőgyulladásban meghalt. Sajnos a jazz világ túl korán elvesztette legtündöklőbb tagjainak egyikét, aki már életében jazzlegendává vált. (forrás: Jancsó Tamás)



Nyugodj békében!

2008. február 23., szombat

Greg Pattillo

Greg Pattillo mögmutatja, hogy doboljá' fuvolába!



Greg Pattillo 1977-ben, a washingtoni Seattle-ben látta meg a napvilágot. A fuvolájával előadott beatboxáról híresedett el, mostanában Brooklyn-ban tevékenykedik. A New York Times dícsérete szerint ő a legjobb a világon abban, amit csinál. Húha. A jútyúbos videóit már több mint 12 millióan megnézték.

Patillo a cleveland-i Institute of Music iskolában szerezte meg mester diplomáját Joshua Smith tanítványaként, aki a Cleveland Orchestra vezető fuvolistája.

Miközben építi szólókarrierjét, fuvolázik a PROJECT-ben, a Lalo Quintet-ben, és ismert előadó a The Box-ban.



2007 júniusában Patillo az egyike volt a „Zene New York Alatt” program 21 nyertesének. Egyebek mellett ezzel a díjjal együtt járt, hogy legálisan zenélhet az aluljárókban. Ezek szerint eddig bűnözött. Börtönbe vele!

2008. február 22., péntek

Sabrina Salerno

Nagyon érdekes zene...



Sabrina Salerno (Olaszország, Genova, 1968. március 15. – ) olasz popénekesnő, modell, színésznő és zenei producer. Teljes neve: Norma Sabrina Salerno. Énekesi pályája első és legsikeresebb szakaszában csupán a Sabrina nevet használta, rajongói pedig Sabrynak becézték. Az 1980-as évek második felében vált nemzetközileg ismert popsztárrá. Legnépszerűbb slágere a Boys (Summertime Love).



Eleinte úgy reklámozták, hogy ő „Olaszország válasza Samantha Foxra”, a temperamentumos Sabrina azonban kikért magának minden összehasonlítást brit pályatársnőjével. Az 1990-es években – vetélytársnőjével együtt – eltűnt a nemzetközi popmezőnyből, hazájában azonban továbbra is kedvelt híresség maradt.

Hmm... Vajon miért?

2008. február 21., csütörtök

Raul Midón, a világ vak szemmel

Raul Midón az új mexikói énekes, dalíró és gitáros 1966. március 14-én született. Egyedi módon kombinálta erőteljes hangját a ütés-pengetéses technikájával, mely a capella produkcióinak fő jellegzetessége. Egyedi stílusa magában hordozza a jazz, blues, R&B és a népzene jegyeit is.



Midón koraszülöttként jött világra Embudo-ban, egy vidéki kórházban, argentín és amfroamerikai szülők gyermekeként. Apja argentín táncos volt. Midón és ikertestvére (aki most a Nasa-nal mérnök) csecsemőként túl sok időt töltöttek inkubátorban és mindketten megvakultak. 4 évesen lett a zene elkötelezettje, mikor is apja megmutatta neki,hogyan kell dobolni. Midón beleszeretett a zenébe, és megtanult gitározni, miközben elő is adta tudását először a vakok iskolájában, később az elit Santa Fe Akadémián. A miami-i Egyetemen szerezte meg diplomáját jazz elméletből.

Midón háttér énekesként kezdte a karrierjét olyan művészekkel, mint Shakira, Jennifer Lopez, Christina Aguilera, Ricky Martin, Julio Iglesias and Jose Feliciano. Shakira-val turnézott is. Később New York-ba költözött, hogy solo karriert futhasson be. Közben legendás jazz-zenészekkel lépett fel, többek közt Paquito D’Rivera-val, Dave Valentin-nel, Dave Samuelsel, Herbie Hancockkal, and Claudio Roditi-vel.

Nem sokkal az első önálló albumának megjelenése után leszerződött a Grammy-díjas producerhez Arif Mardinhoz (Norah Jones, Aretha Franklin) a Manhattan Records-hoz (az EMI leányvállalata). A Mardin és fia Joe által kiadott State of Mind album szakmai körökben is elismerést váltott ki, és nemsokkal ezután Midónt felkérték, hogy írja meg a főcímzenéjét Spike lee 2004-es „She hated me” filmjének.

A State of Mind album 2005-ben jelent meg. Az egyik számban Midón az egyik példaképével, a vendégzenészként meghívott Stevie Wonderrel játssza el Donny Hathaway emlékére a "Sittin' In The Middle"-t. Midón amatőr rádiósként a számba beleszőtte a saját morze-hívójelét (KB5ZOT).

Csak gratulálni tudunk neki, de azért valaki szólhatna neki, hogy hiányzik elől néhány foga.

2008. február 20., szerda

"Jammaster Josh"

Mint tudjuk, tanulni soha nem késő. Josh még éppen nem futott ki az időből, ha sokat gyakorol, még jó dobos is lehet belőle.



Sok információ nem derült ki róla, az látszik, hogy nem éri el a lábdobot, pedig a Prodigy-be nagyon kell. Ejnye! Minden esetre nála fiatalabb metál-dobost nem ismerünk, reméljük nem kakált oda a dobszékre.

2008. február 19., kedd

Lasse Gjertsen vs Michel Gondry

Itt van egy jó példa arra, hogyan lehet zenét gyártani, hogyha nem vagy zenész. Ez a norvég srác a "Human Beatbox" című videójával híresedett el a Youtube-on, majdnem 10 milliószor nézték már meg. Nekem mégis sokkal jobban tetszett a következő produkció a maga kis 8 milliós nézettségével.



Lasse kommentje a videójáról:

“Fenébe elfelejtettem a videóba betenni és most már késő változtatni:
Köszönöm barátomnak Mattisnak, hogy kölcsön adta a dobszerkóját. Köszönöm annak is, aki nem szeretné, hogy ideírjam a nevét, de megengedte, hogy használjam a zongoráját. : )

És most azoknak, akik szerint lenyúltam Michel Gondry ötletét: Láttam ezt a dobos videót a “Drumb és Drumber”-t. Itt van a Youtube-on valahol. Az én videóm és az övé különbözik egy nagyon fontos mozzanatban: Gondy lefilmezte magát, és a dob szekvenciákat illesztette össze, míg én az összes dob és zongora hangot külön-külön vettem fel, és szerkesztettem össze. Ez egy nagyon nagy különbség, ha van valmi fogalmad a video szerkesztésről. Valójában van egy 5 másodperces részlet, ahol összevágta a dob ütemet, de ezt nem vettem észre idáig. Ennek ellenére én még így is azt gondolom, hogy ez nem lenyúlás, inkább csak hasonlóság. Egy kérdés hozzátok srácok: Ha írok egy dalt, melyben benne van az a szó, hogy “szeretlek” és hogy “csinos”, akkor ez lenyúlás a Beatles-től?? :P Találkoztam Michel Gondry-val Milánban, és megkérddeztem mi a véleménye. Nem adott egyértelmű választ, de úgy látszott, mintha ő is ezt gondolná. Vagy igen, vagy nem tetszik neki a ruhám. Lol.”

Lássuk hát az említett Michel Goundry videóját:



Lasse a nyertes, gratulálunk neki!

2008. február 18., hétfő

Django Reinhardt a foghíjas kezű

Jean Baptiste Django Reinhardt 1910. január 23-án született egy lakókocsiban Charleroi városában, Belgiumban. Édesanyja, La Bella Laurence egy gypsy komikusokból és zenészekbõl álló vándorló színtársulatnak volt a tagja. Sok helyen Django Reinhardtot éppen ezért belgának mondják, de mivel Franciaországban élte élete legnagyobb részét, franciának titulálják. Kulturális szempontból õ egy szintó cigány volt a manouche társadalomból, éppen ezért, nem a nemzetisége volt a lényeg.



Django családjával együtt egy francia táborban éltek, itt tanította meg édesanyjuk az eredeti Rom nyelvre (rom=cigány) Josephet (Django öccse) és a kis Djangót. Ezt követõen tovább álltak Nizzába, Olaszországba, Algériába majd ismét vissza Párizsba.
Django elõször hegedûn, késõbb bendzsón tanult meg játszani. A bendzsó volt az elsõ ritmuseszköz, amelynek különlegességét a hangossága adta, ezzel nyugodtan lehetett akár zenekart is kísérni, vagy szóló hangszerként is megállta a helyét, de végül is a gitárnál kötött ki.

Django kezdetben éjszakai bárokban, kávéházakban zenélt. Illetve egy "des Auvergnats" nevû helyen. Ez utóbbi egy francia tartományba, Auvergnebe bevándorolt emberekrõl kapta a nevét, ahova az elmondások szerint olyan zenét hoztak a népnek, amely a mai "musette" forrása lett. Korán felfedezték az ifjú Django tehetségét, így egyre híresebb és elismertebb lett a gypsy-k körében. Tisztelték és szerették õt. Akkoriban Django francia barátja és egyben menedzsere nyilatkozta róla, hogy "ahogy a víznek egy hal az eleme, a levegõnek egy madár, úgy a zenének Django Reinhardt"

Django elsõ felesége, aki csak Bellaként volt ismert, akkoriban a családi kasszához azzal járult hozzá, hogy virágokat készített celluloidból, és ezeket értékesítette a piacon.
1928. november 2-án, az akkor 18 éves Django, miután egy klubból hazatért lakóautójába, meggyújtott egy gyertyát. Azt hitte, hogy a virágok közt egy egér van, ezért lehajolt megnézni azt, de a gyertya kiesett a kezébõl és szinte azonnal lángba borult az egész lakóautó. Szerencsére sikerült kimenekülnie feleségével együtt egy takaróba csavarva magukat. De sajnos súlyos égési sérüléseket szenvedett közben. Django bal kezét elcsúfította az égés, és a jobb oldala egészen térdtõl a derékig szintén megégett. Két kisebb ujja teljesen megégett, csak a középső és a mutató ujja volt használható. A családja azt hitte, hogy soha nem fog már gitáron játszani. A táborban az emberek sírtak.

Egy szanatóriumba küldték kezelésekre, kezdetben az orvosok a lábát amputálni akarták, de Django ellenállt. Több mint 18 hónapig lábadozott. Ezen idõszak alatt, ismét el kezdett gitározni. Lassan de biztosan megtalálta azt a játékmódot amiben két ujjal is boldogult. Stéphane Grappelli a nagyszerû hegedûs nyilatkozta egy 1954-es interjú során, amikor már Django egy éve halott volt, hogy "Az elsõ két ujjával bámulatos ügyességre tett szert, de az nem azt jelentette, hogy soha nem használta a másik kettõt. Megtanulta fogni az E-húrt a gitáron a kisujjával, és a következõ ujjával a H (angolszász területeken B) húrhoz tudott felnyúlni, ami sok olyan akkord hangzásért volt a felelõs, amelyet Django használt elõször. "

1934 Django életében az egyik legfontosabb dátum. Ekkor alakult meg a híres Quintette du Hot Club de France. Stephané Grappellivel egy véletlen folytán találkoztak. Felkértek 14 zenészt, hogy egy este egy hotelben játszanak. Django és Stephané mellett Louis Volat, Roger Chaput és másokat is. Szünetben leült Django egy sarokba és gitározni kezdett, nemsokára beszállt Grappelli is. Az így kialakult hangzás mindkettõjük tetszését elnyerte, ezért gyakrabban összejártak ezután zenélni
Végül bõgõ (Louis Vola), ritmusgitár (Roger Chapu, Jopeph Reinhardt), szólógitár (Django Reinhardt) és hegedû (Stephané Grappelli) felállásban megalakult a quintett.
Egy kisebb kiadó az Ultraphone jelentette meg az elsõ felvételeket. Olyan híres dalokat, mint a Dinah, Tiger Rag, az oh Lady be good vagy az I Saw Stars. Ezek voltak azok a felvételek amelyek merõben új hangzásvilágával és érzetével elnyerte az emberek tetszését. Ezek után a quintett több száz dalt vett még fel.

Egészen 1939-ig, amikor éppen Angliában érte a quintett tagjait a II. világháború kitörésének híre. Django visszatért Párizsba míg Stephané maradt Angliában. Ezekben az idõkben is több felvételt készített Django, Hubert Rostainggal, akinek klarinétja helyettesítette Stephané hegedûjét. Django ekkor váltott elektromos gitárra.
A quintett tagjait elkerülte a náci koncentrációs tábor, nem úgy mint sok társukat ebben az idõben.
A háború után ismét visszatért Angliából Grappelli és folytatták együtt a zenei törekvésüket egészen 1951-ig, amikor Django visszavonult Samois Sur Seinbe. (itt minden évben nyáron Django fesztivált rendeznek Django zenei örökségének)

1953. május 16-án egy agyvérzés következtében elhunyt Samois Sur Seine-ban. Feleségét Sophiet és fiát Babik Reinhardtot hagyta itt. (forrás: Jazzmanouche)



Aki nem látta, annak javaslom, hogy nézze meg A világ második legjobb gitárosa című Woody Alan filmet! A filmben Django Reinhardt a világ legjobb gitárosa.

2008. február 17., vasárnap

Emiliano?

A srácot Gustavo Dalfarra-nak hívják, és Barcelonában zenélget utcán. Érdekes, hogy Emilianoként mutatkozik be, de a felvétel készítője szerint a neve Gustavo Dalfarra. Egyéb információt sajnos nem sikerült kideríteni róla... Fél éve röppent fel ez a videó, van rá esély, hogy hallunk még a srác felől, mert nem ügyetlen...

2008. február 16., szombat

Yuri Lane

A beatboxos Yuri Lane leginkább arról híres, hogy szájharmónikán keresztül küldi a világba a gyomrából, szájából illetve egyéb helyekről származó hangjait. A Compulsory Breathing című film főszereplője volt, ahol egy beatboxost alakított. Nem láttam a filmet, de azt hiszem zseniálisan formálhatta meg, félelmetes beleéléssel. Ezen kívül szerepelt még néhány filmben (címük: The Principal, Farmer & Chase és a Playing Mona Lisa).



Lane a san francisko-i Művészetek Iskolájában végzett, később az Amerikai Konzervatórium Színházában és a Pacific Conservatory of the Performing Arts-ban mélyítette tudását.



Egész jó kis tudást halmozott fel, gratulálunk neki!

Fú de jó a zene!

Nagyon jó zene:

2008. február 15., péntek

Morbid Angel szóló tekerő lanton

A kissrác tekerő lanton pörköli a Morbid Angel szólót. Zseniálisan vágott videó, Trey Azagthoth-nak is tetszene.

2008. február 13., szerda

Mark Goffeney

Tehetséges a srác. Valószínűleg nem vagánykodásból teszi, de nem hiszem, hogy sokan utána tudják csinálni.



Goffeney kéz nélkül született 1969-ben. Mindig is zenész akart lenni, trombitázni kezdett egy bandával az iskolából, de ez nem elégítette ki a rock iránti rajongását. Egy barátja gitározott neki először, ő pedig megpróbálta utána játszani -a lábával.

Goeffey elkezdett gyakorolni, tudta, hogy menni fog neki, és megtanult szólózni is. Nyugdíjas otthonokban lépett föl, de titkos vágya az volt, hogy egy zenekarban játszhasson. „Mindenki gitározott a 80-as években” meséli. „És mindenki szóló gitározni akart, ezért nehéz volt bekerülni egy bandába. Emiatt kezdtem el basszus gitározni.”



Évekkel később, és sok-sok lemez eladásával a háta mögött Goffeney már nem nevezhető amatőrnek. Többször szerepelt tv-ben színészként és előadóként egyaránt. A rokkantak jogaiért mondott beszédeket Amerika minden táján.

Mostanában a san diego-i Balboa Parkban szokott zenélgetni, mint utcazenész. Van, hogy 200-300 dollárt is hazavisz egy nap. „Néha komplexusom van amiatt, hogy páran azt hiszik koldus vagyok, pedig ha kézzel születtem volna, akkor is ezt csinálnám. Nem hagyom abba csak azért, mert a lényeget nem érti mindenki.” (Abilitymagazine).

Gratulálunk neki, lábat fogunk vele.

2008. február 12., kedd

Larry Wright

Larry New Yorkban tengeti a kis életét, hobbija a vödrözés. Sokat össze is gyűjtött már, melyeken ki tudja élni agresszív hajlamait:



Minden esetre elég jól szólnak ezek a vödrök. Biztos Tama. A srácot fel is kapták, készítettek vele interjút is:

2008. február 11., hétfő

One man show

"One man show", vagyis egy emberes show. Így nevezi a mutatványait ez az amerikai fiatalember. Van némi skizofrén hajlama, ami valószínűleg gyermekkorában alakulhatott ki, mert leginkább a rajzfilmhősök szerepébe tudja beleélni magát. Biztosan gyakorolta egy kis ideig.



Ok, de miért is került be a blogba? A következő produkció először unalmas, aztán, mint a Derrick-ben kiderül az igazság. Köszönet érte Ádámnak.



Manapság az is csoda, ha valaki előre felé jól tud énekelni, ez meg visszafelé is úgy nótázik, mint a disznó (rák?). Gratulálunk neki.

2008. február 9., szombat

Michael Angelo az izmos ujjú gitáros

Michael Angelo Batio egy amerikai instrumentális/heavy metál gitáros és rovatszerkesztő Chicago-ban. A Northeastern Illinois Egyetemen szerzett diplomát zeneelméletből és komponálásból. A Guitar One Magazine minden idők leggyorsabb gitárosának választotta. Én meg ezennel megválasztom a legzsírabb pólóban muzsikáló gitárosnak.



Batio 10 éves kora óta gitározik, és már két év tanulás után gyorsabban tudott játszani, mint a tanára. Balkezes, mégis jobbkezes gitáron tanult meg muzsikálni. Gyakorlás közben gyakran egyszerre két hangszeren játszott, hiszen két keze volt, miért is ne? A teppingelés során használt fent-lent technikája elég egyedi a gitárosok világában. Az első videó végén látszik, hogy a pulikutya bácsi milyen szeretettel alkalmazza ezt a csajozós technikát.

Ő a megalkotója a "quad", vagyis 4 részből álló gitárnak, amit El Paso-ban egy Nitro koncerten elloptak tőle, de később a Dean cég csinált neki egy másikat.



A dupla gitár egy másik "találmánya" Batio-nak, amit gyakran használt koncertjein, de stúdióban soha. Biztosan azért, mert ott ritka a jó csaj...


Az első poszt

Tüzijáték, dobpergés, elindult hát az első magyar blog, mely céljául tűzte ki az interneten fellelhető neves, és névtelen művészek bemutatását. Olyan posztok kerülnek osztásra, melyek vicces, vagy bámulatos tehetségű zenészeket ábrázolnak és -ha van rá mód-, mutatnak be. A nézettség növelése érdekében néha elég, ha jó csaj az illető. Küldjetek bátortalanul a témába vágó jútyúbos videókat, ha remekek, akkor közzé tesszük őket. Kezdődjék hát a móka...